Koncert „Z miłości do Niepodległej”

Opera Leśna 10.06.2018 r.

Koncert pt. „Z miłości do Niepodległej” jest wspólnym projektem przedstawicieli środowiska akademickiego skupionych w Radzie Rektorów Województwa Pomorskiego, w ramach Komitetu powołanego w celu organizacji obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Planowane na 10. czerwca 2018 roku widowisko wizualno-muzyczne w Operze Leśnej w Sopocie ma być hołdem złożonym artystom tworzącym w okresie dwudziestolecia międzywojennego, dla których los ojczyzny był szczególnie ważny. Wielu z nich tuż przed wybuchem powstania warszawskiego występowało w polskich kawiarniach za zgodą Polski Podziemnej krzewiąc polskiego ducha (Mieczysław Fogg, Eugeniusz Bodo), a po wybuchu II wojny światowej nie opuściło Polski (Władysław Szpilman – kompozytor, Aleksander Żabczyński – aktor estradowy i kabaretowy oraz Kapitan rezerwy artylerii przeciwlotniczej Wojska Polskiego i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, czy Henryk Wars – kompozytor i pionier jazzu w Polsce).

„Z miłości do Niepodległej” projekt, dzięki któremu widzowie będą mieli szansę zapoznać się z procesem odradzania się polskiej kultury w niepodległym państwie polskim. Kultura od zawsze jednoczyła społeczeństwo, w latach 20-tych i 30-tych XX wieku jednak, miała szczególne znaczenie.

Dwudziestolecie międzywojenne to rozwój muzyki, udźwiękowienie filmu, a co za tym idzie, tworzenie utworów lub wykorzystanie powstałych w filmografii oraz w audycjach radiowych, których rozkwit przypada na lata po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Traktowane, jako rozrywkowe/kabaretowe największe przeboje kinowe i estradowe dwudziestolecia międzywojennego, stanowią niewątpliwą spuściznę kulturalną tego okresu. Tworzone z miłości do wolności, do Niepodległej Polski stopniowo wydobywały poczucie przynależności, tożsamości narodowej i jedności podzielonych zaborami rodaków w momencie urzeczywistnienia marzenia wolności wielu pokoleń.

Koncert zakłada także przypomnienie o faktach historycznych mających niewątpliwy, ponadregionalny wpływ na rozwój kultury oraz gospodarki w kraju, mających miejsce na Pomorzu. Dwudziestolecie międzywojenne na Pomorzu to przede wszystkim zaślubiny Polski z Morzem (1920) upamiętniające odzyskanie przez Polskę dostępu do Morza poprzez wrzucenie do morza jednego z platynowych pierścieni przez gen. Józefa Hallera. Nawiązując do wydarzeń regionu chór wykona powstały w 1919 roku „Hymn do Bałtyku” (1919) oraz utwór patriotyczny „Morze nasze morze” (utwór patriotyczny z 1925 roku).

Pomysł realizacji tego rodzaju wydarzenia zrodził się z miłości do niepodległej, z potrzeby uczczenia tak ważnych wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w wyjątkowy sposób. W związku z naszym upodobaniem integracji sztuk do realizacji projektu zaprosiliśmy Zespół „Zagan Acoustic” oraz Zespół Pieśni i Tańca UG „Jantar”.

Koncert dedykowany jest mieszkańcom Regionu Pomorskiego, w tym społeczności akademickiej oraz seniorom, dla których prezentowany repertuar jest szczególnie bliski. Wydarzeniem ma również na celu atrakcyjny sposób prezentacji pokoleniu obecnych 20 latków wartości na których budował się patriotyzm Kolumbów rocznika 1920-go.

ساخت اپلیکیشن

مبلمان اداری

طراحی قالب وردپرس

نیازمندیها

طراحی اپلیکیشن