Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego

powstały w 1971 roku, jeden z najbardziej cenionych chórów akademickich w Polsce. Od 45 lat reprezentuje Uniwersytet Gdański w kraju i za granicą, odnosząc sukcesy na festiwalach, konkursach i olimpiadach chóralnych. Zespół współpracował z największymi osobowościami muzyki klasycznej oraz rozrywkowej. Na swoim koncie ma występy m.in. z Krzysztofem Pendereckim, Ennio Morricone, Jean Michelem Jarrem, J.A.P. Kaczmarkiem oraz Leszkiem Możdżerem. W repertuarze chóru znajdują się polskie i obcojęzyczne utwory a capella różnych stylów i epok muzycznych oraz muzyka oratoryjna. W swoim dorobku chór ma także prawykonania utworów (ostatni z lutego 2017 roku – „Emigra – Symfonia bez końca” autorstwa Laureata Oskara J.A.P. Kaczmarka). Jest wielokrotnym laureatem prestiżowych festiwali muzycznych oraz olimpiad chóralnych w Busan w Korei Południowej, w Bremie w Niemczech, w Xiamen w Chinach i w Rydze na Łotwie, a także czołowych nagród oraz Grand Prix w konkursach międzynarodowych w Polsce i za granicą, ostatnio na 1st ANDREA DEL VERROCCHIO INTERNATIONAL CHORAL FESTIVAL we Florencji. Udziałem chóru stały się także liczne tournée koncertowe (ostatnio po Chinach, Ekwadorze, Bałkanach i Argentynie). Chór ma na swoim koncie 8 nagranych płyt, z jego udziałem zostało stworzonych natomiast kolejnych 6. Za swoje dokonania artystyczne zespół został wyróżniony złotą odznaką honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.