Adam Lewandowski

Adam Lewandowski

Adam Lewandowski
(1889 – 1951)- pianista, kompozytor, dyrygent i pedagog, kształcił się w Instytucie Muzycznym w Warszawie (1902), ukończył Konserwa-torium warszawskie (1909), był uczniem Zygmunta Noskowskiego. Prowadził chór i orkiestrę symfoniczną Towarzystwa Muzycznego w Kole (1910-1913), był nauczycielem muzyki (1913-1916).
Po przeniesieniu do Warszawy, pracował jako urzędnik w Gazowni, prowadził chóry amatorskie Duda przy Towarzystwie Wioślarskim i Znicz. Był kierownikiem działu muzycznego księgarni M. Arcta (1916-1939) i E. Küthana (1946-1949).
Tworzył muzykę chóralną, fortepianową (oberek Zawierucha z repertuaru Artura Rubinsteina) i pieśni.
Skomponował operetkę Podróż poślubna (1938).
Najpopularniejsze piosenki: Bianka, Co z oczu to i z serca, Jak sen, Tęskno mi (wszystkie sł. Andrzej Włast), Stary Walc (Carissima), swingujący slowfox Gdybym miał milion i tango Trzy gwiazdy (wszystkie sł. Zbigniew Drabik Argus, wyk. Mieczysław Fogg, pierwsza piosenka nagrana po wojnie w wytwórni Fogg-Records), Dla nas dwojga (sł. Tymoteusz Ortym), Jak zabawa to zabawa (sł. Jerzy Ryba Jerry i Władysław Szlengel, 1936), Nie raz, nie dwa, nie trzy (sł. Emanuel Schlechter, wyk. Eulalia Wicherska Lali, wł. Julia Sikorska), Przeminęło z wiatrem (sł. Sewer, wyk. Wiera Gran), Szkoda lata (sł. Emanuel Schlechter, wyk. Andrzej Bogucki, 1938), Walc romantyczny (sł. Z. Bajkowska), Za tyle pięknych dni (sł. Konrad Tom), Zawsze i wszędzie (sł. Z. Krukowski).

Źródła: http://www.spotkaniazpiosenka.org/GWIAZDOZBIOR/pdf/LewandowskiA.pdf
سرور اختصاصی ایران
املاک منطقه ۲۲